Sindrom ‘sretne djevojke’ je novi trend, a znate li što je to?

Sindrom ‘sretne djevojke’ je novi trend, a znate li što je to?

Sindrom je relativno jednostavan – radi se o vjerovanju u nešto dok to ne postane stvarnost. Radi se o preokretanju scenarija i dopuštanju sebi da mislite da će svemir raditi u vašu korist

Što je sindrom ‘sretne djevojke’ i zašto je taj vrlo diskutabilan trend izazvao pomutnju – pojašnjavaju psihoterapeuti i autori.

Što je sindrom ‘sretnice’?

Na viralan način, trend je na društvenim mrežama izazvao i simpatije ali i neodobravanje, i pritom gotovo 75 milijuna pregleda. Na tragu trenda je usredotočeni moto u koji se neki zaklinju, a drugi ga potpuno odbacuju.

Sindrom ‘Lucky Girl’, odnosno ‘sretne djevojke’, je relativno jednostavan – radi se o vjerovanju u nešto dok to ne postane stvarnost. Radi se o preokretanju scenarija i dopuštanju sebi da mislite da će svemir raditi u vašu korist.

– Čini se da kombinira aspekte ‘Zakona privlačnosti’ i nekoliko različitih psiholoških pristupa, poput kognitivne bihevioralne terapije, pozitivne psihologije, prakse zahvalnosti i dnevnih afirmacija – objašnjava psihoterapeutkinja Sadaf Siddiqi.

Više od 75 milijuna pregleda dokazuje da trend može biti subjektivan, ali postoji ‘pozadina’.

– Kao psihoterapeut, podržavam sve gore navedene psihološke pristupe jer se temelje na dokazima i osobno sam promatrao njihov utjecaj na svoje klijente u privatnoj praksi – dodaje Siddiqi.

Isto tako, autorica Andrea Mein DeWitt, vjeruje da je samopouzdanje ključno kada se bavite ovom vrstom prakse.

– Ovo počinje vjerovanjem da žena u vama, odnosno ispod vaše kože ima ono što je potrebno. Ako je slušate više nego svog unutarnjeg kritičara, vi ste zlato – kaže Mein DeWitt.

Izraz je skovala Laura Galebe, opisujući sebe kao ‘sretnicu’ na društvenim mrežama. Njezini videozapisi variraju od dnevnih podsjetnika do savjeta i povremenih selfieja u kupaćem kostimu.

Djeluje li sindrom zapravo?

Prvo, prema mišljenjima stručnjaka, ne možete željeti da nešto postoji bez da ste uložili trud. Mein DeWitt kaže da morate raditi za ono što želite i to zaraditi. Ona vjeruje da je slavljenje uspjeha ispunjavajuće i ‘zarazno’, ali to ne znači da nije uložen trud da se isti postigne.

Osim toga, ona primjećuje važnost koju ima osjećaj zahvalnosti za postizanje percipirane razine uspjeha. S druge strane, Siddiqi vjeruje da, kako bi sindrom stvarno funkcionirao, morate zauzeti realan pristup.

– Jedna od opasnosti ovog ‘sindroma’ je to što je ukorijenjen u ideji da su misli i pretpostavke osobe ono što stvara njihovu stvarnost, a to je problematično jer pretpostavke mogu omogućiti mozgu da stvara lažne narative – kaže ona.

Kao ljudi, svi imamo kognitivne predrasude koje nas ponekad navode da stvari vidimo onako kako želimo, umjesto onakvima kakve one stvarno jesu, dodaje Siddiqi.

Afirmacije sindroma

Prema Dalili Salgueiro, astrologinji, afirmacije potiču um da živi u stvarnosti koju pokušavate stvoriti. To može varirati od novog posla do drugačije veze. Nekoliko primjera koje ona spominje uključuju: ‘Sretan sam što radim posao iz snova’, ‘Sve ide u moju korist’, ‘Živim svoj san svaki dan’, ‘Ja sam najsretniji’… 

– Učvrstite se meditacijom ili radom na disanju i uronite u svoju afirmaciju – predlaže ona.

Manifestiranje sindroma ‘sretne djevojke’

Nadalje, Salgueiro inzistira na tome da se manifestiranje može dogoditi samo onima koji rade na postizanju svojih ciljeva i koji cijene odakle dolaze. Predlaže da se usredotočite na pozitivne stvari u svom životu, primjerice pisanjem dnevnika zahvalnosti.

S promjenom perspektive, vjerojatnije je da ćete osjećati veću nadu u vezi s onim što pokušavate postići, donosi Myimperfectlife., prenose 24sata