Želite li se kladiti na pobjednika ovogodišnjeg Eurosonga? Jedan čovjek zarađivao je od klađenja na pobjednike Eurosonga, čak riskiravši vlastiti dom… sve do godine kada ga je sreća napustila.
Za mnoge gledatelje, najbolji dio Eurosonga je glasanje. Dvanaest bodova! Nula bodova! Možete li zamisliti da o rezultatu ovisi hoćete li osvojiti desetke tisuća funti – ili ostati bez krova nad glavom?
Upravo s tom agonijom iščekivanja suočio se 2018. godine Daniel Gould. On je svoj dom založio na kladionicama uoči finala Eurosonga. Kako su glasovi pristizali, samo dvije zemlje ostale su u natjecanju: Izrael i Cipar. Koja će dobiti više glasova publike? Gouldov život ovisio je o riječima koje će izgovoriti voditelj, piše BBC.
Wright mu je rekao da je Gould oduvijek bio fan Eurovizije, ali 2004. je shvatio da od svoje ljubavi prema natjecanju može i ozbiljno zaraditi. To je bila godina kada je Eurovizija uvela polufinala. Daniel je prepoznao da neke zemlje gotovo sigurno prolaze u finale zahvaljujući velikoj dijaspori. Turci koji žive u Njemačkoj glasaju za Tursku, a Rumunji u Italiji za Rumunjsku.
Daniel je ulagao velike iznose – ulog od oko 100 funti mogao mu je osigurati 3.000 funti dobitka. Računao je da su te oklade sigurne. Ipak, dok su rezultati pristizali, nije mogao gledati – priznao je da je često “buljio u zid i grizao šaku.”
Ostvarenje snova
Nagrade su samo pristizale. Godine 2009., Daniel se kladio na pobjedu Norvežanina Alexandera Rybaka s pjesmom Fairytale, što se i dogodilo. Zaradom je isplatio hipoteku na svoj stan u Londonu, nakon čega je odlučio dati otkaz na svom poslu nastavnika povijesti i potpuno se posvetiti klađenju na Eurosongu.
Svake godine, Daniel je mjesecima živio samo za Eurosong. Analizirao je trendove, istraživao izvođače, pratio glasine na malo poznatim internetskim forumima. Detaljno je promatrao omjere na kladionicama i pristupao okladama kao što brokeri pristupaju dionicama, pokušavajući predvidjeti promjene u trendovima. Nije se tu radilo o kompulzivnom klađenju, već o napornom radu i kalkuliranju.
Svake godine bi Gould prije Eurosonga posudio iznos novca u vrijednosti svog stana i svake godine bi poslije Eurosonga novac vratio. Tipično bi tako godišnje zaradio oko 50.000 funti, koje bi potrošio na putovanja. Daniel je obožavao Eurosong, i obožavao je putovanja – vodio je život iz snova.
Nije lako vidjeti budućnost. Psiholog i stručnjak za predviđanja Philip Tetlock otkrio je da najbolji u tom poslu svoje vrijeme provode analizirajući nebrojene izvore informacija. Razmišljaju o izgledima, a ne stvarima koje su sigurne, a uvijek su otvoreni za nove dokaze. Za mnoge od nas, to je vrlo izazovno, no ako ćete riskirati vlastitu kuću, morate biti spremni.
Daniel je bio spreman. Njegovo ogromno znanje pomoglo mu je da bolje shvati odnose među zemljama. Česta putovanja izbrusila su njegov osjećaj za pop-kulturu diljem kontinenta.
Razmišljao je o svakom detalju. Gledao je probe, analizirao rad kamere i scenografiju. Nakon polufinala pratio bi koje pjesme postaju popularne na internetu. Razmišljao bi o redoslijedu nastupa. Glasači preferiraju pjesme koje čuju ranije, a brza, zabavna pjesma ističe se više od sporih balada.
Danijel je briljirao u svojim analizama. Ipak, ne postoji profesionalac u ovom poslu koji uvijek pogodi baš sve.
Katastrofa
Profesionalci si ne mogu dopustiti tvrdoglavost. Moraju prepoznati svoje greške i brzo reagirati ulaganjem u suprotni rezultat. Daniel je i u tome bio dobar.
No 2018. nije bio dovoljno brz. Mislio je da pjesma Cipra – Fuego od Eleni Foureire – nema nikakve šanse. Mjesecima se kladio da će izgubiti.
Istovremeno, mnogo je ulagao u neobičnu pjesmu Izraela – Toy, od Nette. Mislio je da je upravo to izvedba koja će osvojiti eurovizijsku publiku. Kada je emitirano polufinale, Daniel je shvatio da je krivo procijenio reakciju publike na Cipar – gledatelji su se zaljubili u pjesmu.
Odmah je reagirao kako bi uložio novac na Cipar i tako umanjio potencijalne gubitke ako Fuego zaista pobijedi. Fuego je, međutim, prebrzo postao popularan. Omjeri su se promijenili prebrzo i Daniel nije stigao uložiti novac na vrijeme. Rizik od financijske katastrofe postao je vrlo stvaran.
U prošlosti, kada je ulagao šestoznamenkaste iznose, Daniel je vrlo pažljivo odlučivao kako će raspodijeliti novac. Ovo je bilo drugačije. Ako Cipar pobijedi – što je u tom trenutku izgledalo jezivo realno – Daniel će morati prodati svoj stan. Skamenjeno je gledao dok su glasovi sporo pristizali.
Poznavatelji Eurosonga znaju kako je priča završila. Daniel se uspio izvući: Izrael je ipak pobijedio. Ponovno je prodisao, a zarada je bila fina. Opet je mogao planirati novo putovanje i sljedeće godine pokrenuti proces ispočetka. Tako se barem činilo, no ishod je bio drugačiji.
Kasnije te godine, Daniel je počeo patiti od glavobolja. U prosincu 2018., na jednom od svojih putovanja, naglo je preminuo. Imao je samo 43 godine. Autopsija je pokazala da je imao tumor na mozgu. Daniel za to nije znao.
Uvijek je putovao u grad koji je bio domaćin Eurosonga – od Bakua do Stockholma, od Kijeva do Lisabona. To je bio vrhunac njegove godine. Sigurno bi želio biti u Liverpoolu ove godine, uživajući u činjenici da je njegova domovina domaćin., prenosi N1