Srijeda, 15 siječnja, 2025
No menu items!
NaslovnicaAktualnoPraznik je rada, jede se grah. Nutricionistica objašnjava zašto uzeti jednu šeflju,...

Praznik je rada, jede se grah. Nutricionistica objašnjava zašto uzeti jednu šeflju, kaciolu ili zaimaču više

Grah, kao i ostale mahunarke, pune su željeza, kalcija, magnezija, kalija i cinka. Omogućavaju brži i dulji osjećaj sitosti. Mahunarke štite od kardiovaskularnih bolesti i karcinoma te pomaži sniziti razinu kolesterola u krvi. Grah je najbolje konzumirati kao salatu ili varivo., piše danas.hr

Danas na Praznik rada većina Hrvata jesti će grah. I premda se čini da se ova jednostavna i svakodnevna, ali jedna od najzdravijih namirnica u Hrvatskoj često konzumira – to nije istina. Odgovore na pitanja koliko se uopće u Hrvatskoj jede grah, ali i ostale mahunarke, te zašto bi ih svatko trebao uvrstiti u svoj svakodnevni meni dala nam je nutricionistica prof.dr.sc. Darija Vranešić Bender.

Grah spada u mahunarke koje čine bitnu kariku u održivoj proizvodnji hrane, a ujedno predstavljaju nutritivno vrijedne namirnice, kaže odmah na početku razgovora nutricionistica Vranešić Bender. Unatoč tome, pomalo su zapostavljene u prehrani, iako sadrže značajan udio proteina koji se mogu široko koristiti.

U prošlosti su se grah, kao i ostale mahunarke, često smatrale ‘mesom za siromašne’, zahvaljujući visokom udjelu proteina, a pristupačnijoj cijeni u odnosu na meso, kaže naša sugovornica. No takav je stav, ističe, potpuno pogrešan.

“ Krasi ih uistinu fascinantan nutritivni sastav zbog čega imaju povoljan utjecaj na ljudsko zdravlje. Stoga je pravi epitet za mahunarke „value for money“ odnosno nenadmašan omjer cijene i nutritivne kakvoće”, ističe nutricionistica Vranešić Bender.

Brži dulji osjećaj sitosti

Dodaje kako se rijetki broj namirnica može natjecati s mahunarkama u nutritivnom smislu.

“Bilo da su svježe, smrznute, konzervirane ili sušene, mahunarke su bogate proteinima, složenim ugljikohidratima, vlaknima te brojnim vitaminima, mineralima i fitokemikalijama. Tako pola šalice suhog šarenog graha trešnjevca prosječno osigurava 160 kalorija, 11 g proteina, manje od 1 gram masti, 30 grama ugljikohidrata te čak 13 grama vlakana. Grah je prije svega, bogat izvor kvalitetnih proteina s gotovo svim esencijalnim aminokiselinama, pa i ne čudi što je odlična zamjena za meso i temelj vegetarijanske prehrane”, objašnjava stručnjakinja Vranešić Bender.

Ne treba zaboraviti i da su puni željeza, kalcija, magnezija, kalija i cinka. Zatim tu su vitamini B-kompleksa, osobito folna kiselina. Mahunarke štite od kardiovaskularnih bolesti i karcinoma te pomažu sniziti razinu kolesterola u krvi.

“Porcija mahunarki omogućava brži i dulji osjećaj sitosti. One obiluju prehrambenim vlaknima koja sama po sebi nemaju kalorijsku vrijednost, ali zbog sposobnosti apsorpcije vode mogu pridonijeti osjećaju sitosti. Osim toga, mahunarke imaju niski glikemijski indeks što znači da uzrokuju polagano otpuštanje glukoze u krv odgađajući osjećaj gladi i osiguravajući stabilan izvor energije”, naglašava prof. Vranešić Bender.

Treba unijeti 50 grama dnevno, a Hrvati unose tek 10 grama

A jedu li Hrvati dovoljno ovo izrazito zdrave namirnice? Naša sugovornica kaže da – ne jedu. Hrvatska se ne može pohvaliti učestalom konzumacijom, naprotiv, čini se da prosječno unosimo manje od 10 grama mahunarki dnevno ili manje od 70 grama tjedno.

“Trebalo bi unijeti 50 grama dnevno. To naravno, ne mora biti svakodnevno, već se može promatrati i na razini tjedna – otprilike 350 grama tjedno. Prema nedavno objavljenom istraživanju o globalnoj učestalosti konzumacije mahunarki, čini se da je Europa na zaleđu. Znatno se više konzumiraju u Latinskoj Americi i Aziji”, govori nam nutricionistica.

Grah je, kaže, najbolje jesti kao salatu ili varivo u koje nismo dodali previše masnoće i suhomesnatih proizvoda. Zapršku treba izbjegavati.

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE