Manjak testosterona češća je pojava nego što mislite uzme li se u obzir da pogađa oko dvije petine muškaraca starijih od 45 godina. Evo koji su najčešći simptomi i kako se liječi
Niska razina testosterona kod muškaraca može uzrokovati cijeli niz neugodnih simptoma, a ne samo pomanjkanje libida. Neki od znakova ovog stanja uključuju noćno znojenje, ekstreman umor i dobivanje na težini. Muškarci ne pričaju o tome često, naravno, ali problem je mnogo češći nego što biste mogli pomisliti i pogađa oko dvije petine muškaraca u dobi iznad 45 godina. No, što je zapravo testosteron i zašto je potreban?
To je hormon koji se stvara uglavnom u testisima, no proizvode ga i ženski jajnici, ali u mnogo manjim količinama. Proizvodnja testosterona počinje značajnije rasti tijekom puberteta, a počinje opadati otprilike nakon 30-e godine. Testosteron se najčešće povezuje sa spolnom željom i ima izuzetno važnu ulogu u proizvodnji sperme. Osim toga, utječe i na kosti i mišićnu masu, način na koji muškarci pohranjuju masnoće u tijelu pa čak i na proizvodnju crvenih krvnih stanica.
Razina testosterona kod muškaraca može utjecati čak i na raspoloženje. Mnogi smatraju da prirodni pad u razini testosterona obično ne uzrokuje probleme, te da se mnogi simptomi koji se s njim povezuju mogu prije pripisati stresu i anksioznosti. No, istraživanja sugeriraju da je niska razina testosterona nešto o čemu treba voditi računa, dok Britansko Društvo za seksualnu medicinu tvrdi da je „niska razina testosterona dugo bila zanemarivana kao zdravstveni problem”. Fundacija za urološku skrb Američke udruge urologa navodi mnoge znakove i simptome niske razine testosterona ili nedostatka testosterona, piše zivim.gloria.hr.
Specifični znakovi i simptomi
Specifični simptomi su oni koji su direktnije i jasnije povezani s nedostatkom testosterona, a to su:
smanjena spolna želja
smanjena erektilna funkcija
ispadanje dlaka
smanjen rast brade
gubitak mišićne mase
neprekidan intenzivan osjećaj umora
simptomi depresije
Nespecifični znakovi
Nespecifični znakovi su oni koji mogu i ne moraju biti povezani s nedostatkom testosterona, a to su:
niska razina energije, izdržljivosti i fizičke snage
slabo pamćenje
otežano pronalaženje odgovarajuće riječi
smanjena sposobnost usredotočenosti
slabiji učinak na poslu
Važno je imati na umu da postojanje jednog ili više specifičnih ili nespecifičnih simptoma ne mora značiti da imate nedostatak testosterona. No, imate li kombinaciju simptoma, na primjer počnete li se osjećati umorno i neraspoloženo, takvo stanje traje neko vrijeme i za vas predstavlja promjenu, možda biste trebali provjeriti razinu testosterona. Niski libido sam po sebi ne mora značiti da imate manjak testosterona, no ako imate kombinaciju smanjene spolne želje, otežano postizanje i održavanje erekcije, osjećaja tuge i umora, trebali biste porazgovarati sa svojim liječnikom.
Što je uzrok?
Osim činjenice da se neke osobe rađaju s nedostatkom testosterona, ovo se stanje može razviti kod muškaraca zbog:
odstranjivanja testisa uslijed raka
oštećenja testisa u nesreći
kemoterapije ili zračenja
infekcije
bolesti hipofize koja može dovesti do hormonalnog manjka
autoimunih bolesti (kad tijelo proizvodi antitijela koja napadaju vlastite stanice tijela)
Općenito, ako testisi duže vrijeme proizvode manje testosterona nego što je to normalno, razina tog hormona u krvi će opasti.
Mnogi muškarci su razvili nedostatak testosterona zbog:
starenja
debljine
upotrebe lijekova kao što su antidepresivi i lijekovi za liječenje boli na bazi narkotika
metaboličkog sindroma (visok krvni tlak, povišena razina šećera u krvi, nezdrava razina kolesterola i trbušna masnoća)
I muškarci s određenim bolestima često imaju nedostatak testosterona, primjerice oboljeli od:
HIV-a (oko 30 od 100 oboljelih ima nizak testosteron)
AIDS-a (oko 50 od 100 oboljelih ima nizak testosteron)
Kako se dijagnosticira
Iako se mnogi simptomi mogu povezati s nedostatkom testosterona, vrijednosti ukupnog kolesterola najvažniji su kriterij za određivanje nedostatka testosterona, prema američkoj Fundaciji za urološku skrb. Kako bi postavio dijagnozu, liječnik će obratiti pažnju na druge specifične znakove i simptome, osim same razine testosterona u krvi. Uzet će se vaša anamneza i liječnik će obaviti klinički pregled kako bi uočio eventualno postojanje još nekih od spomenutih znakova i simptoma.
Lako je provjeriti koliko testosterona imate u krvi. Ako su njegove razine niske, pomoći će hormonska nadomjesna terapija, piše zivim.gloria.hr.