Premijer Andrej Plenković i potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović danas će na sjednici Gospodarsko-socijalnog vijeća predstaviti novi paket Vladinih mjera za ublažavanje inflatornih učinaka i porasta cijena energenata. No premijer je najprije mjere predstavio predstavnicima Zajednice gradova.
Zaprešićki gradonačelnik Željko Turk je nakon sastanka s premijerom rekao da je paket mjera pomoći vrijedan gotovo 1,7 milijardi eura.
“Ono što je najbitnije za regionalnu upravu i samoupravu su cijene energenata, koje su najveći trošak naših proračuna. Te mjere ostaju i dalje. Cijena električne energije ostaje i za idućih šest mjeseci, a cijene plina i ostalih segmenata ostaju do kraja godine”, poručio je Željko Turk ispred predstavnika županija, općina i gradova.
Turk je dodao kako oko poreza na dohodak nije bilo riječi te da lokalnoj upravi i samoupravi odgovara “da paket mjera ide, a da se ne zadire u njihov temeljni izvor prihoda tj. porez na dohodak”.
Podsjetimo, od 1. travnja na snagu će stupiti nove Vladine mjere koje bi građanima i gospodarstvu trebale pomoći prevladati krizu prouzročenu poremećajima na tržištu koji su doveli do niza poskupljenja u posljednjih godinu dana – prvo zbog pandemije, a onda i rata u Ukrajini.
“Kao i svaki paket mjera dosad, bit će sveobuhvatan, snažan, pravovremen. Pomoći će onako kako baš treba svima koji su ugroženi u bilo kojoj situaciji. Pomoći će građanima i gospodarstvu i mislim da smo s takvom politikom dosad zadržali socijalnu koheziju, spriječili socijalnu frakturu u društvu koja je najveći izazov svih vlada u kontekstu globalne krize koja je od covidaa pa do ruske agresije na Ukrajinu i svih njenih posljedica na energetske, prehrambene, inflatorne pritiske. Vrlo je važan politički tjedan pred nama”, istaknuo je premijer Andrej Plenković na sjednici Vlade prošloga tjedna., javlja N1
“Suština mjera je da građani uživaju zaštitu od velike inflacije još narednih šest mjeseci za električnu energiju i narednih godinu dana sve ostale mjere, ukljčujući i cijenu plina”, rekao je saborski zastupnik Silvano Hrelja nakon koalicijskog sastanka.
“Intervencijama iz proračuna i na teret solidarnosti svih građana pokušava se amortizirati utjecaj velike inflacije”, dodaje.
Rekao da ostaje i jednokratna novčana pomoć za najugroženije – umirovljenici.
“U svibnju će biti isplaćeno 75 milijuna eura. Idemo redom, u travnju također 75 milijuna eura usklađivanja mirovina, u međuvremenu se radi za umirovljenike, najnemoćnije, nasiromašnije, radi se na obiteljskim mirovinama i to ide svojom dinamikom od nekih 750 rješenja dnevno. Naravno da svi nestrpljivo čekaju da dobe rješenje o obiteljskoj mirovini”, rekao je Hrelja.
“Inače se povećava i iznos za dječji doplatak i pojavljuju se neke nove stavke vezano uz koeficijente za slobodne umjetnike. Krug ovih mjera se proširio. Treba reći, kad određujemo specifičnu težinu tih mjera, trošak subvencije električne energije je za 2,1 milijuna građana, on se reflektira na njih, samo taj trošak je otprilike 600 milijuna eura, dok je za pomoć građanima, poduzetnicima preostalih milijardu eura. Ukupno je to, da se izrazim po starom, 12 i pol milijardi kuna”, rekao je Hrelja.
Što se tiče jednokratnog dodatka za umirovljenike, on će izgledati ovako: Svi koji imaju mirovinu do 260 eura dobit će 160 eura pomoći, oni koji imaju od 260 do 330 eura dobit će 120 eura, oni s mirovinom od 330 do 470 eura dobit će 80 eura, a oni s mirovinom od 470 do 610 eura dobit će 60 eura dodatka.
“Sve što se trebalo uskladiti uskladilo se, još su dodane neke mjere, a sve koje su do sada bile ostaju”, rekao je Hrelja te objasnio zašto će se struja subvencionirati još samo mjesec dana. “Predviđa se daljnje smanjenje cijene struje i plina nakon odluke EK-a o najvišim cijenama. Očekuje se stabilizacija, ali nikad se ne zna”.