Hrvatska vlada oglaslila se nakon što je N1 televizija objavila da je švicarski Savezni sud odbacio zahtjev za revizijom u slučaju INA – MOL.
“Vlada Republike Hrvatske je danas od svojih pravnih zastupnika obaviještena o odluci švicarskog Saveznog vrhovnog suda od 23. rujna 2022. kojom nije prihvaćen zahtjev Hrvatske za revizijom pravorijeka donesenog 23. prosinca 2016. u arbitražnom postupku od strane Arbitražnog suda utemeljenog prema pravilima Komisije Ujedinjenih naroda za međunarodno trgovačko pravo (UNCITRAL).
Zahtjev za revizijom Arbitražnog pravorijeka iz 2016. godine u predmetu između Hrvatske i MOL-a podnesen je u veljači ove godine, a temeljem Presude Vrhovnog suda , kojom je postala pravomoćna presuda Županijskog suda u Zagrebu kojom su Ivo Sanader i Zsolt Tamas Hernádi, proglašeni krivima zbog kaznenih djela primanja odnosno davanja mita.
Vlada odluku prima na znanje i, kao što je i prethodno najavljeno, nastavlja s aktivnostima na promjeni modela korporativnog upravljanja u INA-i”, poručili su iz Vlade.
Podsjetimo, švicarski Savezni vrhovni sud odlučio je da se neće ići u reviziju odluke iz 2016. godine.
Uz odbacivanje zahtjeva za reviziju, Savezno osudište odlučilo je i da tužitelj, Republika Hrvatska, mora platiti 200 tisuća franaka sudskih troškova, kao i 250 tisuća franaka troškova tuženika.
Hrvatska je 2016. godine izgubila proces protiv MOL-a oko INA-e. Iz dijelova presude vidjelo se da je sud ključnog svjedoka Roberta Ježića i dokaznu snimku ocijenio nepouzdanima, a hrvatski sud pristranim. Spor je pokrenut 2014. za mandata vlade Zorana Milanovića, a Hrvatska je tražila da se proglase ništetnim izmjene ugovora iz 2009. o upravljačkim pravima u Ini i glavni ugovor o plinskom poslovanju, koji su potpisani u vrijeme premijera Ive Sanadera.
Da zatraži reviziju ovog pravorijeka Vlada je odlučila prošle godine na sjednici 30. prosinca kada je ujedno i zaustavila pregovore s MOL-om oko kupoprodaje dionica INA-e. Vlada je tada zadužila Ministarstvo gospodarstva da, u ime Republike Hrvatske, poduzme aktivnosti radi podnošenja revizije pred švicarskim Saveznim vrhovnim sudom.
Podnesak odnosno zahtjev za revizijom podnesen je početkom veljače ove godine., prenosi N1