Marinko Glavan Vijest donosi NOVI LIST
Cijena električne energije za kategoriju kućanstva od sutra će prosječno narasti za 9,6 posto, za korisnike koji koriste uslugu javne opskrbe, a takvih je u Hrvatskoj oko 90 posto, odnosno oko dva milijuna kućanstava. Poskupljenje će varirati ovisno o tarifnom modelu i potrošnji kućanstava, tako da u HEP-u očekuju da će kućanstva prosječno plaćati 27 kuna veći mjesečni račun za struju nego što plaćaju sada. Pritom će kućanstvima koja koriste model Plavi, odnosno jednotarfino brojilo, mjesečni račun za električnu energiju prosječno biti veći za 14 kuna, dok će kućanstvima u modelu Bijeli, s dvotarifnim brojilom, mjesečni račun biti veći za oko trideset kuna.
Električna energija će od 1. travnja poskupjeti, no poskupljenje će ipak djelomično ublažiti Vladine mjere za suzbijanje rasta cijena energenata, u prvom redu ograničenjem porasta naknada, čime će se, prema procjenama vlade, kućanstva rasteretiti za ukupni iznos od oko 460 milijuna kuna, a taj će trošak iz svog poslovanja kompenzirati HEP.
– Odstupanja će prvenstveno ovisiti o tarifnom modelu koji kupci koriste, radi li se o jednotarifnom ili dvotarifnom modelu te, naravno, ovisno o tome troši li kupac više ili manje. Za dvotarifno brojilo poskupljenje će biti oko 11 posto, a za jednotarifno 8.5 posto, najavio je u središnjem Dnevniku HTV-a Petar Sprčić, član Uprave HEP-a.
Tarifne stavke
Iz HEP-a je već ranije najavljeno da se od 1. travnja mijenjaju i tarifne stavke koje se odnose na korištenje mreže te za opskrbu električnom energijom koje definira opskrbljivač nositelj obveze javne usluge opskrbe električnom energijom, uvažavajući paket mjera Vlade RH, pa stoga napominju da visina promjene računa u konačnici neće biti jednaka za sve kupce HEP Elektre.
Iznos računa ovisit će, naime, o tarifnom modelu koji kupac koristi, količini potrošene električne energije te načinu – omjeru potrošnje u višoj i nižoj tarifi za kupce s dvotarifnim mjerenjem. Iznos računa će ovisiti i o utjecaju promjene naknada za korištenje mreže i promjene stavke stalne mjesečne naknade, koja se obračunava u fiksnom mjesečnom iznosu, neovisno o potrošnji kupca, a to ima velik utjecaj kod male potrošnje. Zbog svega navedenog povećanje mjesečnih računa za struju neće biti jednako za sve kupce, već može u velikoj mjeri varirati, ovisno o modelu i potrošnji.
Dosadašnja cijena električne energije prema podacima objavljenim na stranicama HEP-a iznosila je za kupce s jednotarifnim brojilom, u tarifnom modelu Plavi, 0,87 kuna po potrošenom kilovatsatu (s uračunatim PDV-om), dok je za kupce u modelu Bijeli, s dvotarifnim brojilom, iznosila 0,95 kuna po kilovatsatu u višoj i 0,46 kuna po kilovatsatu u nižoj tarifi, također s uračunatim PDV-om. Nova cijena, istaknuta na HEP-ovim internetskim stranicama, bit će 0,9486 kuna po kilovatsatu za jednotarifna brojila u modelu Plavi, te 1,0775 kuna za višu i 0,5045 kuna po kilovatsatu za nižu tarifu, u modelu Bijeli, također s uračunatim PDV-om. Cijeni potrošene električne energije valja dodati i naknadu za korištenje prijenosne mreže, naknadu za korištenje distribucijske mreže i opskrbu u okviru univerzalne usluge, uz druge naknade koje čine ukupni iznos računa za struju, poput naknade za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora i obračunske naknade.
Pomoć ugroženima
Obavijesti po novim tarifama HEP Elektra je svojim kupcima počela slati još krajem prošlog mjeseca, s tim da su svi koji više ne žele električnu energiju kupovati od HEP-a, imali raskinuti ugovor s prvim danom travnja, slanjem pisanog zahtjeva za raskidom, najkasnije do 15. ožujka. Oni koji to nisu učinili do tog datuma, i dalje mogu raskinuti ugovor, također uz pisani zahtjev, bilo poštom, na adresu HEP Opskrba d.o.o., Ulica Grada Vukovara 37, 10 000 Zagreb ili putem e-maila, na adresu hepi@hep.hr, no ugovor će biti raskinut posljednjeg dana kalendarskog mjeseca u kojemu je poslan zahtjev za raskidom ugovora. Tako bi, primjerice, ukoliko kupac danas, 30. ožujka, ili sutra, 1. travnja, pošalje zahtjev za raskidom ugovora, ugovor vrijedio do 30. travnja.
Kako bi ublažila udar na socijalno najugroženije građane, Vlada je donijela i paket mjera kojima je maksimalna vrijednost mjesečne naknade za socijalno ugrožene kupce energenata povećana s 200 na 400 kuna, a vaučeri više neće vrijediti samo za podmirenje računa za struju, nego i onih za plin i toplinsku energiju. Uredbom je povećan i broj korisnika ovih mjera. Do sad su naknadu od 200 kuna za električnu energiju dobivali korisnici zajamčene minimalne naknade, njih oko 51 tisuće i korisnici osobne invalidnine te njihovi članovi kućanstva, što je još oko 40 tisuća osoba, a sada pravo na vaučere ima i 5.700 korisnika nacionalne naknade za starije osobe, odnosno građani koji su stariji od 65 godina, nemaju mirovinu, a prihodovni im cenzus po članu obitelji ne prelazi 800 kuna. Financijska pomoć za plaćanje računa za energiju bit će dostupna i udomiteljskim obiteljima, nezaposlenim hrvatskim braniteljima i civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata. Vijest je na LINKU
DEMOS MEDIA