Nedjelja, 17 studenoga, 2024
NaslovnicaZanimljivostiLifestyleLiječnici nemaju dilemu: Koliko puta tjedno se trebamo kupati?

Liječnici nemaju dilemu: Koliko puta tjedno se trebamo kupati?

Čistoća je važna. Ali, što se događa ako pretjerujemo?

Normalna koža zaštićena je slojem masnoća i dobrim bakterijama koje štite od isušivanja i prodora loših bakterija.

Prosječna pH vrijednost kože je 5,5, što je dobra sredina za zaštitu od štetnih mikroorganizma i negativnih utjecaja iz okoline.

Kiseli zaštitni sloj štiti kožu od infekcija, iritacija, alergija i isušivanja.

Često se agresivnim sredstvima za njegu naruši taj zaštitni sloj, uslijed čega se javlja osjećaj svraba, a koža postaje iziritirana i suha.

Javljaju se male pukotine na površini kože čime se omogućava prodor bakterijama i alergenima.

Imunološkom sistemu potrebna je određena bakterijska stimulacija, uključujući bakterije nastanjene na zaštitnom sloju kože. Ukoliko ove bakterije pranjem tijela prebrzo uklanjamo, dolazi do poremećaja jer tijelo nema mogućnosti dovoljno brzo osigurati dovoljne količine antitijela.

Djeca su posebno osjetljiva

Antibakterijski sapuni mogu doprinijeti ovom procesu jer suviše agresivno ubijaju prirodnu bakterijsku zaštitu naše kože.

Djeca su posebno osjetljiva, jer njihova koža još nema prirodan kiseli zaštitni sloj pH vrijednosti 5,5. Zbog toga neki pedijatri i dermatolozi ne preporučuju svakodnevno kupanje djece.

Koliko često se treba tuširati?

Ne postoji jedinstven odgovor, većina stručnjaka savetovat će jedno tuširanje dnevno. Ima i onih koji smatraju da je kupanje dva ili tri puta tjedno bolje za zdravlje.

Dosta toga ovisi od prirode posla kojim se čovjek bavi. Netko provede sate na suncu na polju i sigurno je da će se morati češće kupati nego netko tko je većinu vremena u hladovini.

Ipak, osobe koje imaju neke oblike alergija ili posebno masnu kožu, mogu razmisliti i o češćem kupanju. S druge strane, neka stanja kože mogu zahtijevati da se tuširanje svede na minimum.

Koliko dugo treba trajati kupanje?

Postoji bitna razlika između tuširanja od nekoliko minuta i kupanja u kadi od pola sata. Stručnjaci tvrde da dugotrajno izlaganje toploj vodi i kupkama nikako nije dobro za kožu i kosu.

Čistoća je uvjet dobrog zdravlja, ali nije potrebno ribati svaki dio tijela, osim ako se nismo valjali u blatu, piše B92.

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE