Predsjednik se obrušio na potez USKOK-a po čijem je nalogu uhićen ministar u Plenkovićevoj Vladi
Predsjednik RH Zoran Milanović komentirao je uhićenje ministra Darka Horvata koje se, po njegovom mišljenju nije trebalo dogoditi na ovaj način – bez da je premijer o tome bio obaviješten. Iako Milanović smatra da je Plenković imao informaciju prije samog Horvatovog uhićenja, drži da je Vlada morala imati mogućnost zaštititi ministra od takvog samostalnog poteza državnog odvjetnika. Milanović ovdje podsjeća da i saborski zastupnici koji su puno manje važni od ministara imaju imunitet.
“Ministra se ne može izvlačiti postelje bez da to zna premijer, neovisno kako se taj premijer ili ministar zovu”, rekao je Milanović, poručujući kako bi zapravo trebalo mijenjati Zakon o Vladi ili uvesti neki drugi propis kojim bi se, prema njegovom mišljenju, onemogućilo DORH u autonomnim postupcima prema hrvatskim ministrima i premijeru.
“Ne može DORH krojiti Vladu”, smatra Milanović istovremeno izražavajući ogromno nepovjerenje u rad DORH-a. Naime, ukazuje da to tijelo, s obzirom da glavnog državnog odvjetnika bira Hrvatski sabor, nije neovisno, a ima ogromne ovlasti, među ostalim uhićenje ministara koji su osumnjičeni za kaznena djela za koja se može izreći kazna veća od pet godina zatvora., prenosi TELEGRAM
Preširoke ovlasti DORH-a
Po Milanovićevim riječima ta ovlast je preširoka, a Zakon o Vladi koji propisuje da Vlada mora skinuti imunitet samo ministru koji je osumnjičen za kaznena djela za koja je predviđeno do pet godina zatvora, nije dobar ni precizan. Dapače, Milanović smatra da je ta zakonska odredba užasno napisana.
“Hrvatski problemi su puno veći od onih u Ukrajini. Ja ne znam jel’ imamo ministra nadležnog za obnovu. Sad najavljuju postupak protiv još jednom ministra. Čudi me da ga nisu uhitili”, kazao je.
“Govorim o ljudima u HDZ-ovoj vladi, ali privest ministra koji sjedi u Vladi prvi puta u 20 godina, bez da je Vlada rekla da je to moguće, e to je problem. Ima li logike da se ministra može pokupiti iz kreveta, a saborskog zastupnika ne možeš”, nastavio je Milanović dodajući: “Govorim sad pro Plenković, pro HDZ. Po meni treba jasno propisati, da DORH može što hoće, DORH može srušiti Vladu. E imam problem s tim. Čak i ako se radi o ovakvoj Vladi”, kaže Milanović.
Imunitet za ministre i premijera
Više puta je ponovio da ministri moraju imati imunitet. “Ministar mora imati stupanj zaštite, pa nek Vlada stane uz njega, pa nek padne. U Americi je ovo nemoguće. Član vlade je član vlade, DORH je DORH. Želiš ga optužiti kao Aladrovića, to je ok. Ali kad DORH daje nalog policiji da se uhapsi ministra, reći ću ovim riječima: Plenković je sljedeći. I to sam mu rekao prije tjedan dana. To znači da DORH može uhititi premijera, razmislite malo o tome”, kazao je Milanović ponovivši kako je uvjeren da je Plenković za uhićenje ministra Darka Horvata ipak saznao u zadnji tren.
Milanović, dakle, predlaže da Vlada mijenja zakon i to tako da ili uvede imunitet za sve članove Vlade ili pak da imunitet bude ukinut i za njih, ali i za saborske zastupnike.
“Postoji razlog zašto postoji imunitet u omjerima i odnosima vlasti i sile. Ako date nekome prekomjernu silu, koristit će je refleksno”, smatra Milanović.
Milanovićeva pomoć Plenkoviću
“Vlada mora imati mogućnost očitovati se o inkriminacijama, posebno o lišavanjima slobode. To je nekakva granice mogućeg i dopustivog oko koje plešemo. Nisu svi isti, ministar nije zadnji tat. Možda se na kraju pokaže da je ministar predzadnji tat, ali dok je ministar, on je ministar.
Ne može sad netko u borbi za svoju reputaciju rasturiti Vladu. Oni imaju velike ovlasti – u redu, ali neograničene ovlasti – nema šanse. Netko može hapsiti, doslovno hapsiti, kako mu se prohtje? E pa neće. Ministar je ministar, mi smo država, mi nismo društvo mrtvih pjesnika, moraju postojati pravila i ograničenje u primjeni sile”, poručuje predsjednik RH.
“Oduzimanje slobode pa i zadnjem razbojniku je čin represije. Ako postupak počne privođenjem, ti si gotov. Kada se radi o ministrima stvar je osjetljivija. Evo, došao sam kao Jan Sobjeski (poljski kralj koji je u 17. stoljeću spasio Beč od Osmanlija, op.a.) pomoći Plenkoviću. Ne znam hoće li ga to spasiti. Premijera se mora pitati može li član vlade biti lišen slobode”, zaključio je. Nije propustio na kraju komentirati sporost pravosuđa, a kao primjer za to uzeo je aferu Janaf u kojoj, podsjeća, od rujna 2019. nema optužnice.