Novi val poskupljenja komunalnih usluga najavljuju i u zagrebačkoj upravi, a istovremeno otvara se novi problem s Gradskom plinarom Zagreb – Opskrba. Naime, njihovi kupci u Bjelovaru – gradska knjižnica i gradski muzej – primili su i do 300 posto više račune za plin nakon što su potkraj prošle godine sa zagrebačkim opskrbljivačem potpisali anekse ugovora s novim cijenama. Gradonačelnik Dario Hrebak odlučio je raskinuti anekse ugovora i tužiti Gradsku plinaru Zagreb. Prije toga, za stol je pozvao zagrebačkog gradonačelnika.
U bjelovarskoj gradskoj knjžnici šokirani iznosom računa za plin. Kažu da je u trenutku potpisivanja ugovora cijena bila fiksna i da ništa nije upućivalo na ovaj scenarij. U studenom prošle godine stiže aneks ugovora i nova varijabilna cijena.
– U tom aneksu je stajalo da će sada biti varijabilna cijena, da će se iz mjeseca u mjesec izračunavati ponovno. Gospoarska situacija kakva je oko nas – svjesni smo da sve raste gore pa će biti i taj rast energenata, ali nismo očekivali da će to biti toliko velika razlika, kaže ravnateljica bjelovarske Narodne knjižnice “Petar Preradović” Vjeruška Štivić.
I tako su aneks potpisali. U Zagrebu istovrsne ustanove nisu pogođene poskupljenjima, najvjerojatnije zbog drukčijih ugovora. I zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević upozorava da cijena ovisi o uvjetima javne nabave. Dodaje – nekim ustanovama baš u Bjelovaru jesu ponuđeni aneksi, a neke od njih one su i potpisale. Naglašava kako je i dalje u tijeku interna kontrola poslovanja u Gradskoj plinari Zagreb – Opskrba: Utvrđuju se sve okolnosti o upravljanju Opskrbom – “je li bilo individualne odgovornosti i kakve odgovornosti”.
Korekcije cijena boje se i stanovnici gradova zagrebačkog prstena zbog nove Vladine uredbe o pripajanju manjih lokalnih vodoopskrbnih tvrtki tvrtkama većih gradova. Neki najavljuju i referendum građana o tome. Ministar Tomislav Ćorić kaže kako “protuzakonit referendum ne najavljuju građani Ivanca, nego političke elite”, te naglašava: “Nećemo više imati 5 direktora komunalnih podzeća, nego jednog, a svi ostali bit će šefovi podružnica”.
– Nemam ja problem da svi budemo jednaki i da u ovim teškim trenucima svima skaču cijene plina. U svibnju smo imali fiksnu cijenu, a ona su nam u studenome počeli stizati aneksi za knjižnicu i muzej – aneksi kojima se fiksna cijena pretvara u varijabilnu. Doživio sam šok kad sam vidio da gradske ustanove Grada Zagreba nisu dobijale takve anekse, kazao je u Dnevniku HTV-a gradonačelnik Dario Hrebak.
Zašto iste anekse nisu primile ustanove u Zagrebu?
Od gradonačelnika i direktora Plinare Zagreb očekuje da objasne što se dogodilo, jer kaže “ovako ispada da se novcem građana Bjelovara pokrivaju rupe u proračunu i gubici u Plinari”. Dodao je kako je čuo da se ovaj slučaj ne tiče samo tri ustanove u Gradu Bjelovaru, već da ima više takvih gradova, ali oni nisu istupili.
– Mi ćemo, ako ne dobijemo odgovore – uzeti stvari u svoje ruke i pokrenuti sudske procese, najavio je Hrebak. Dodao je kako su druge gradske ustanove potpisale ugovore sa drugim opskrbljivačima, ali ne i mnogi bjelovarski poduzetnici.
– Nešto u ovoj priči ne štima. Ovo što sam čuo od gradonačelnika – obrazloženje mu ne stoji. Pozivam ga da sjednemo zajedno i ispitamo što se to događa u Plinari Zagreb – Opskrba, zaključio je Hrebak.