Nedjelja, 5 siječnja, 2025
NaslovnicaAktualnoVolite li carpaccio, sushi i sashimi? Nemojte zanemariti potencijalne opasnosti

Volite li carpaccio, sushi i sashimi? Nemojte zanemariti potencijalne opasnosti

Morskih parazita koji mogu ugroziti ljudsko zdravlje ima jako puno, a u našem moru je jedan od najozloglašenijih Anisakis. Nažalost, i mi smo, baš kao i morski sisavci podložni anisakidozi, ukoliko u naš probavni trakt dospiju ovi paraziti što je lako moguće ukoliko se konzumira nedovoljno termički obrađena riba. Javlja NOVI LIST

Mnogi ljubitelji morske spize, a pogotovo ribolovci gurmani naprosto obožavaju carpaccio, sushi i sashimi, no dobar dio ljubitelja takvih delicija najčešće nije svjestan kakvom se riziku izlaže. Morskih parazita koji mogu ugroziti ljudsko zdravlje ima jako puno, a u našem moru je jedan od najozloglašenijih Anisakis.

To je nametnik koji pripada oblićima, životinjama nekolutićava, oblo-izdužena tijela i čiji je životni ciklus poprilično kompliciran.

Njegova oplođena jaja plutaju otvorenim morem, a njima se hrane pelagijski rakovi. Svoj larvalni put nastavljaju u probavnom traktu sitne ribe koja se hrani spomenutim rakovima. Nastavljajući svoj put kroz hranidbeni lanac u kojem svaka od riba koja proguta invadirani organizam i sama postaje invadirana. Tek kada Anisakis završi u probavnom traktu morskih sisavaca možemo reći da je njegov larvalni put okončan. Tijela tako invadiranih morskih sisavaca budu sustavno razorena, a jaja nametnika izbačena u otvoreno more.

Nažalost, i mi smo, baš kao i morski sisavci podložni anisakidozi, ukoliko u naš probavni trakt dospiju ovi paraziti što je lako moguće ukoliko se konzumira nedovoljno termički obrađena riba.

Upravo su zbog ovog nametnika šaruni kod mnogih ribolovaca omražena lovina. Naime, Anisakis je najuočljiviji kod šaruna čija utroba često bude puna ovih crvića. Ipak, valja napomenuti da je iznimno malo ribljih vrsta kod kojih ovaj nametnik nije potvrđen.

No ukoliko se riba po ulovu odmah očisti i otkrvi straha. Inače se Anisakis uspješno uništava potpunom termičkom obradom ili dubokim zamrzavanjem nakon čega postaje potpuno bezopasan.

Vijest je na LINKU

DEMOS MEDIA

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE