To je posljedica stvaranja određenog individualnog imuniteta koji ima i dobar dio pacijenata koji su zbog cijepljenja i preboljenja kod zaraze zaštićeniji od najtežih oblika bolesti, naglasio je Rončević. Javlja NOVI LIST
U Hrvatskoj je jučer od posljedica COVID-19 preminulo 46 osoba te je unatoč nešto manjem broju novozaraženih od 1.242 nova slučaja na 3.703 testiranja, što su uobičajeno manje brojke nakon vikenda, sasvim jasno da epidemija i dalje bukti. Broj aktivnih slučajeva iznosio je 29.265, a među njima je bilo 1.888 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga se na respiratoru liječilo 246 pacijenata.
U Primorsko-goranskoj županiji preminule su još tri osobe, a broj novih slučajeva zaraze koronavirusom iznosio je deset.
Nema stagnacije
– Imamo deset novih slučajeva na 432 testiranja. Više nam u prilog trenutnog trenda govori broj aktivnih slučajeva, a to je 3.511 slučajeva. Sve to treba gledati u kontekstu testova koji se obavljaju. Naime, podatak o tjednoj incidenciji treba staviti u vezu s brojem tjednog testiranja gdje je taj broj testiranja dosta visok, ali je prosječno visok i udio pozitivnih među testiranima i on se kreće između 20 i 30 posto, što nam govori o tome da je epidemija proširena među osobama koje ni ne znaju da su zaražene, što je sastavni dio ove vrlo razmahane epidemije.
Već nekoliko puta smo se ponadali kod stagnacije dnevnih brojki da nam se dešava vrhunac epidemije, međutim, to se dosad nije dogodilo, što ne znači da sada epidemija neće početi usporavati. No, od praćenja inicidencije sad nam su važnije posljedice zaraženih i oboljelih. Posljedice su najvidljivije kroz udio hospitaliziranih među ukupno zaraženima.
U Kliničkom bolničkom centru Rijeka hospitalizirana su 123 pacijenta, a na respiratoru, ili nekom drugom obliku intenzivnog liječenja, uključujući i ECMO uređaj, nalazi se 18 pacijenata, a kao najgora posljedica ove bolesti su tri preminule osobe iz naše županije koje su izgubile bitku s COVID-19. u posljednja 24 sata, rekao je jučer glavni županijski epidemiolog iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a dr. Dobrica Rončević.
Prema njegovim riječima, kolektivni imunitet koji sa sobom nosi cijepljenje i preboljenje virusa, ipak je vidljiv u četvrtom valu.
– Kad se gleda udio hospitaliziranih među aktivnim slučajevima i udio među novooboljelima, vidimo jednu karakteristiku ovog epidemiološkog vala koji je posljedica stvaranja dosta velikog bazena imunih osoba. Kod ovakvih brojki, koje govore o kretanju zaraze u populaciji, očekivali bismo i dvostruko veći broj hospitaliziranih i pacijenata na respiratorima, no to se, srećom, nije dogodilo. To je posljedica stvaranja određenog individualnog imuniteta koji ima i dobar dio pacijenata koji su zbog cijepljenja i preboljenja kod zaraze zaštićeniji od najtežih oblika bolesti, naglasio je Rončević.
Podsjetio je na to da je PGŽ kao županija, što se tiče cijepnog obuhvata stanovništva, najbolji u državi. Proces cijepljenja se zadnjih tjedana i dana također ubrzao, pa je sada povećanje cijepljenih u proteklom tjednu u odnosu na tjedan ranije veće za gotovo 21 posto, što na tjednoj razini iznosi oko 5.000 cijepljenih, bilo da je riječ o prvoj dozi ili booster dozama.
Ubrzano cijepljenje
– Taj proces se zadnjih dana strahovito ubrzao, pa smo u subotu u Zavodu imali 420 cijepljenih, a u dvorani Zamet u petak 1.700 cijepljenih u jednom danu. Cijepljenje je jedna od najprimjenjivijih mjera koje štite. Ne treba zanemariti ni opće epidemiološke mjere kojih smo se dijelom odrekli, misleći da smo apsolutno zaštićeni vlastitim cijepljenjem. Po odluci Stožera potrebno je obratiti pozornost na pridržavanje općih epidemioloških mjera, poručio je Rončević.
Inače, u PGŽ-u je prvom dozom cijepljeno 51,82 posto ukupne populacije, dok je među odraslom populacijom prvom dozom cijepljeno njih 60,76 posto. Cijepljenje je završeno za 50,4 posto ukupne populacije, a kad je riječ o odraslima, taj udio iznosi 59,37 posto. Više na LINKU
DEMOS MEDIA