Na području dnevnih incidencija ponovno bilježimo dosta visoke brojke, 346 novooboljelih pripada jednoj stagnaciji na visokooj razini ovog drugog vrha četvrtog vala epidemije. Ista situacija je manifestirana u opterećenju KBC-a Rijeka gdje imamo 75 do 80 bolesnika na dnevnoj razini. Bolnica se reorganizira očekujući potrebu za dodatnim kapacitetima, rekao je Dobriša Rončević, glavni epidemiolog Primorsko-goranske županije, gostujući u emisiji “Studio 4”. javlja jutros HRTV
Rončević je rekao da su dvije skupine stanovnika najzahvaćnije – radnoaktivno stanovništvo od 25 do 64 godine te djeca koja su slabo procijepljena, sa svega 7,5 posto.
– Nismo osobito zadovoljni s napredovanjem procesa cijepljenja u toj skupini, voljeli bismo da i ona bude zaštićenija od izostanaka sa školskih i drugih aktivnosti, rekao je.
25 posto novozaraženih dolazi iz školskog sustava. Sve se više razmišlja o prelasku na online nastavu. O tome razmišlja i istarski stožer. Rončević je rekao da su svjesni toga da je održavanje nastave u školskom ambijentu vrijednost koju treba braniti do zadnjeg momenta.
– Za sada, unatoč dosta velikom broju učenika koji su zbog bolesti ili samoizolacije izostali iz škole mislimo da je još uvijek vrijednost sačuvati nastavu. Ako bismo išli ograničavati aktivnosti koje možda i značajnije doprinose razvoju epidemije, onda bismo dali prednost ograničenjima takvih aktivnosti, a škole bismo ostavili eventualno za neki sljedeći krug. To su samo razmišljanja, ona će dobrim dijelom ovisiti o Nacionalnom stožeru i ministarstvu, a na nama je vodimo bitku dok god je to održivo, rekao je Rončević.
Ako dobiju mogućnost da sami sudjeluju u odlučivanju kao županija, rekao je Rončević, onda će razmotriti mogućnost prelaska na online nastave. U preeliminarnim razgovorima na regionalnoj razini, dodaje, nisu zauzeli stav koji bi ih motivirao da što hitnije poduzmu takvu mjeru.
– Nadam se da nećemo zbunjivati javnost i da ćemo odluke donositi što većim konsenzusom svih koji trebaju odlučivati i da ćemo ići s jednoznačnim mjerama, a ne mjerama koje ćemo provoditi s figom u džepu i bez pripreme, poručio je.
Koliko je opasan delta plus soj?
Upitan koliko je opasna pojava delta plus soja, Rončević je rekao da će pratiti sekvencioniranje u Hrvatskoj. Za sada taj soj nije zabilježen u Hrvatskoj, ali jest u našem susjedstvu te je samo pitanje vremena, naglasio je Rončević, kada će se on proširiti.
– Još uvijek nije poznato hoće li ovaj vrhunac četvrtog vala stvoriti dovoljno dobar kolektivni imunitet koji će ograničiti brzo širenje delta plus soja. Ono što znamo o njemu iz iskustava drugih zemalja i radova, jest da on ima nešto veći potencijal širenja od same delta varijante zahvaljuući mutacijama koje su se pojavile na izvornom soju. To nas treba zabrinuti, ali s obzirom da smo sada na vrhuncu vala, možemo očekivati da ćemo se stvaranjem određenog kolektivnog imuniteta s prebolijevanjima možda donekle obraniti od ponovno nadovezanog novog vala koji bi taj virus prouzročio, rekao je epidemiolog Rončević.
Kako motivirati ljude na cijepljenje? Više na LINKU
DEMOS MEDIA