Samo za liječenje od COVID-a od početka epidemije utrošeno je čak 1,08 milijardi kuna. Temu analizira GLAS SLAVONIJE i autorica Suzana Župan.
Čak 18 mjeseci zaposleni u pravnim osobama, a čija prosječna plaća – koliko je Državni zavod za statistiku izračunao za lipanj ove godine – iznosi 7175 kuna, moraju raditi da bi zaradili 126.700 kuna.
Toliko, naime, iznosi trošak liječenja i trošak lijekova za bolničko liječenje oboljelog od COVID-19 koji je završio na respiratoru i na njemu bio duže od 95 sati, odnosno prosječno 15 dana. Dijagnostičko-terapijska je to skupina (DTS) “Traheostomija ili ventilacija”, gdje cijena liječenja osiguranih osoba, ističu u Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje, koje su provele više od 95 sati na respiratoru iznosi 118.726,45 kuna po slučaju liječenja.
Lijekovi 7800 kuna
U HZZO-u dodaju kako je prosječno trajanje liječenja osoba koje su bile na respiratoru (duže od 95 sati) prema ispostavljenim računima bilo 15 dana. Trošak lijekova korištenih za bolničko liječenje prema ispostavljenim računima za ovu dijagnostičko-terapijsku skupinu iznosi 7866 kuna. Nadalje, u najnovijem, četvrtom valu pandemije, potvrđuje i statistika od petka, 1. listopada, čak 70 do 80 posto hospitaliziranih, potom onih na respiratoru te preminulih od koronavirusa nije cijepljeno, a cijepljenje je besplatno. Unatoč tome, kao i činjenici da cijepljenje štiti od težih oblika bolesti, te unatoč upozorenjima Vlade i resornih ministara zdravstva i financija kako su troškovi COVID-a golem udar na ionako prezadužen zdravstveni sustav, dosad je u Hrvatskoj cijepljenje završeno za više od 53 posto odraslog stanovništva, dok je ukupno gledajući ono završeno za 44,92 posto stanovništva. Hrvatska je cjepivo protiv COVID-a osigurala u europskoj zajedničkoj nabavi i ima ga dovoljno za sve građane, a već duže vrijeme cijepljenje se provodi bez prethodne najave, dakle postupak je potpuno pojednostavljen. Hrvatska ne pribjegava animaciji za cijepljenje metodama kao što je nagrađivanje i sl., a kao što to rade neke druge zemlje, nego i dalje provodi svoju službenu kampanju pozivajući građane da se cijepe. Dok je cijepljenje besplatno, liječenje od bolesti COVID-19 državu, njezin već prezaduženi zdravstveni sustav, odnosno u konačnici porezne obveznike, preskupo stoji. Prema podacima HZZO-a zaključno sa 17. rujna, Zavod je ukupno od početka pandemije izdvojio više od 2,32 milijarde kuna za troškove COVID-a 19, što obuhvaća troškove testiranja, liječenja, te naknade za privremenu nesposobnost za rad zbog bolesti i izolacije. “Za liječenja je u istom razdoblju, od početka pandemije do 17. rujna ove godine, utrošeno 1,08 milijardi kuna”, navode u Zavodu. Golemi izdaci nasuprot besplatnom cijepljenju.
Osim navedenog DTS-a “Traheostomija ili ventilacija”, gdje cijena liječenja osiguranih osoba koje su provele više od 95 sati na respiratoru iznosi 118.726,45 kuna po slučaju liječenja i gdje se navodi kako je prosječan trajanje liječenja tih osoba prema ispostavljenim računima bilo 15 dana, HZZO navodi troškove liječenja za još tri dijagnostičko-terapijske skupine, a sve ih objedinjuje pod kišobran najčešćih DTS-ova prema kojima je Zavod plaćao liječenje oboljelih pod dijagnozom COVID-19. Tako su troškovi liječenja za DTS “Upala srednjeg uha i infekcija gornjih dišnih putova bez komplikacija i komorbiditeta” 2709,30 kuna, DTS “Infekcija/upala dišnog sustava s teškim ili umjerenim komplikacijama i komorbiditetima” 8620,50 kuna, a “Infekcija/upala dišnog sustava bez komplikacija i komorbiditeta” 4843,90 kuna. “Prosječno trajanje liječenja za ove tri dijagnostičko-terapijske skupine iznosilo je 11 dana”, ističu u HZZO-u. Podaci HZZO-a samo su izravni trošak, a prema informacijama iz bolnica, kada se uključe i svi drugi troškovi nastali samo zbog COVID bolesnika, prosječni trošak može značajno rasti. Više na LINKU
DEMOS MEDIA