Predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora i govornik na ovogodišnjem obilježavanju Oluje Danijel Rehak bio je gost N1 Studija uživo.
Kratko se osvrnuo na to što će izreći u svom govoru na obljetnici Oluje.
“Mi ćemo se sjetiti svega onoga što se dogodilo. Naš govor je bitan i vezan za sve one koji su dali živote za stvaranje Hrvatske. Mi želimo pomoći svojoj državi da stasa i bude prava, onakva kakva treba biti”, rekao je.
Na pitanje treba li doći do pomirenja sa Srbima, odgovara: “Mi što se toga tiče, mi smo svoj obol odradili maksimalno koliko smo mogli. Gledajući sada, mi koji smo bili tada u sklopu vojne strukture hrvatske države, mi smo ostavili političarima da poslože to kako mogu”.
Komentirao je i usuglašavanje govornika na Oluji. Zoran Maras rekao je da je njihov prijedlog bio Peđa Mišić.
“Svatko ima svoje pravo. Ja nisam bio na sastanku. Meni su samo rekli da su predložili da ja budem taj koji će govoriti. Možda ja nisam najbolji sugovornik za ta pitanja. Peđa Mišić je moj učenik, dobar dečko i ja nemam ništa protiv toga. Ja ne znam, valjda je netko razmišljao drugačije. Ja sam prošao kompletno Vukovar, prošao logore. Osnovali smo udrugu, poslije udruge sam bio učesnik u Oluji. Ja sam imao neki kontinuitet u kojem sam radio stalno. Ako su mene odabrali, ja ću pokušati prenijeti poruku onako kako ja to vidim”, pojašanjava Rehak.
O eventualnim prijeporima u braniteljskim udrugama, rekao je da ne zna kakva je situaciju u udrugama gardijskih brigada.
“U našoj udruzi ljudi iz svih stranaka koji su u Hrvatskoj, mi se ne možemo baviti politikom. Nama je u interesu da Vlada i oni koji vode državu da Hrvatska ide korak naprijed. Nama je želja da svi mladi koji završe škole, ostanu u Hrvatskoj. Kroz povijest se vidi da su Hrvati uvijek smislili nešto novo i napredno. Što se tiče politike, politika je priča za sebe. Mi smo svoju politiku odradili 1991.”, kazao je Rehak.
Bi li Milošević i ove godine trebao doći u Knin?
Govoreći o dolasku predstavnika Srba u Knin na proslavu Oluje, Rehak kaže da njima nitko od njih nikad nije smetao “ako daju počast svima koji su dali živote za stvaranje hrvatske države”.
“Problem je što oni to vide problem kao problem i oni to doziraju kako misle da je najbolje. Mi dolazimo u Knin da se zahvalimo svima onima koji su dali sve ono što su imali, a to je njihov život. Nama je želja da to ostane trajno i da svake godine dođemo u Knin. Što se tiče suprotne strane, koja predstavlja i uključena je u vlast, to je politički aspekt koji oni trebaju odraditi kako oni misle da je to najbolje. Mi smo tu da odamo počast našima, a oni su tu zbog nekih političkih igara”, rekao je Rehak.
Na pitanje bi li srpski predstavnici trebali svake godine odlaziti u Knin, a hrvatski primjerice u Grubore, odgovara:
“Što se nas tiče, mi smo za sve solucije. Ako su naši predstavnici negdje napravili zločin, to nije korektno i treba odati počast. Stavlja se pitanje zašto nitko od njih ne dolazi u Vukovar. Oni dođu u Vukovar tri dana prije i bacaju vijence za poginule Srbe. To nitko ne govori. Treba i to reći. Svaki zločin je zločin”.
Na konstataciju voditeljice da je Milošević prošle godine bio na Danu pada Vukovara, Rehak je kazao: “To je bilo prošle godine, jedanput i tko zna kad opet”.