Srijeda, 27 studenoga, 2024
NaslovnicaAktualnoHrvatska je u sigurnoj financijskoj zoni

Hrvatska je u sigurnoj financijskoj zoni

“Kad se zbroje i oduzmu sve promjene na prihodnoj i rashodnoj strani, dobije se povećani deficit opće države od 3,8 posto BDP-a, a Vlada smatra”, rekao je Marić, “da to povećanje i dalje drži Hrvatsku u sigurnoj zoni što se tiče domaće financijske, gospodarske i ine javnosti, ali i međunarodne, bilo da je riječ o kreditnim agencijama ili Europskoj komisiji”. Informacije objavljuje Ministarstvo financija.
 
Dodao je da Vlada već ove godine, bez obzira na povećani deficit, uz planiranu visoku stopu rasta predviđa smanjivanje udjela javnog duga u BDP-u s 88,7 na 86,6 posto.
 
Prema Vladinom prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna za 2021. godini, ukupni proračunski prihodi povećavaju se za tri milijarde kuna i ukupno iznose 150,3 milijarde kuna, a ukupni rashodi povećavaju se za 9,4 milijarde kuna odnosno planirani su u iznosu od 167,4 milijarde kuna.
 
Ukupni proračunski prihodi u 2021. godini originalno su planirani u iznosu od 147,3 milijarde kuna, a rashodi 157,9 milijardi kuna.
 
Očekuje se da će manjak Državnog proračuna iznositi 17,1 milijardu kuna ili 4,3 posto BDP-a, a manjak opće države prema ESA 2010 metodologiji manjak u iznosu od 15,3 milijardi kuna ili 3,8 posto BDP-a.
 
U 2021. godini vlada očekuje realni rast BDP-a od 5,2 posto.
 
Govoreći o dugovima zdravstvenog sustava, koji su po Vladi osnovni motiv ranoljetnog rebalansa, Marić je podsjetio na svoje ranije tvrdnje o dugovima koji su prešli 12 milijardi kuna, ako se gledaju ukupne obveze, a ne samo dug veledrogerijama. Prije Covida dugovi su po njegovim riječima rasli za oko 100 milijuna kuna na mjesec, no Covid je učinio dodatni pritisak, s obzirom da je kompletno išao na trošak Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Stoga su, ako je rekao, dugovi počeli rasti i za 400 milijuna kuna u nekim mjesecima.
 
No dodao je da bi proljetni dogovor s veledrogerijama i Vladini financijski zahvati trebali bolnice “držati na rokovima plaćanja od 180 dana, a ljekarne od 120 dana”.
 
Za kraj mjeseca najavio je podatak o ukupnim dugovima zdravstva.
 
Upitan koliko još dugo država može krpati dugove zdravstva, ponovio je da je potrebna reforma rashodne strane, a ne samo “konstantno upumpavanje novca” te da će država sve što je vezano uz Covid financirati koliko god bude potrebno.
 
Još jedan rebalans “vrlo vjerojatan”, skori sastanak s Tomaševićem Više na LINKU

DEMOS MEDIA

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE