Brojni karlovački branitelji, njih 300-tinjak okupili su se danas na Koranskom mostu u Karlovcu na mirnom skupu čiji je cilj podrška karlovačkom specijalcu Miši Hrastovu nakon što je Srpsko narodno vijeće odustalo od komemoracije za 13 poginulih neprijateljskih vojnika na ovom mjestu prije 29 godina, piše radio Mrežnica.
-Da nije bilo Miše Hrastova, možda bi Karlovac pao. Godine 1991. bili smo spremni dati svoje živote, većina nas dvadesetogodišnjaci, a spremno smo stali u obranu države. Tih 13 poginulih neprijateljskih vojnika došli su ovdje u uniformama i oružjem u ruci, znamo da su bili spremni na agresiju, kazao je Josip Slaćanin u ime Udruge Specijalne jedinice Grom.
Srpsko narodno vijeće sa željom da ovdje napravi komemoraciju radi štetu i srpskoj zajednici u Hrvatskoj i Srbima općenito. Slaćanin je podsjetio da je velikosrpska agresija bila čin pobunjenih Srba i uz pomoć četnika iz Srbije te propale JNA. Mi smo rat dobili, mi smo pobjednici, smeta me kao i većinu građana ovdje da SNV kaže da je huškačka politika bila jednaka s obje strane. To nije istina. Istina je da smo mi bili žrtve, a oni agresori. Mi smo se branili. Domovinski rat bio je obrambeni rat.
SNV nas je ujedinio kao 1991. godine
Podsjetio je na 1991. godinu u Karlovcu gdje su s desne strane obale Korane puno hrvatskih sela u kojima je ubijen velik broj civila, djece i žena od strane četnika i JNA.
Slaćanin je naglasio podršku Miši Hrastovu iza kojeg stoje, a SNV je smatra, ovime ih ponovno ujedinio kao 1991. godine. -Oni su uvijek dobrodošli u Karlovac, grad u kojem su dobrodošli svi ljudi bilo koje boje kože, nacionalnosti i vjeroispovijesti, no ovo ponašanje je nedopustivo i neprihvatljivo, poručio je Slaćanin. Zahvalio je svima okupljenima na mostu, dodao da imaju podršku udruga od Prevlake do Dunava, a posebno zahvalio svim braniteljima te Hrastovu koji su stvorili Lijepu Našu.
Na pitanje kako je moguće da nekome padne na pamet u Karlovcu komemorirati smrt 13 neprijateljskih vojnika, Slaćanin je ponovio da to treba pitati SNV. -Nemamo ništa protiv da imaju mise zadušnice i pale svijeće za poginule na groblju, ali ovo je neprihvatljivo da bude na mostu koji je simbol Grada Karlovca i otpora i gdje je bila prva crta obrane na koju su su došli u uniformama i naoružani. Dakle, prihvatili su taj rizik 1991. godine, čim si obukao uniformu i uzeo pušku, pretpostavka je da u tom ratu možeš poginuti. Mi smo to napravili s naše strane, obukli uniformu, uzeli pušku i stali na branik domovine, imali smo dvadesetak godina, bilo bi možda bolje da smo šetali tu po Foginovom, držali se s curama za ruke. Oni su nas prisili na obrambeni rat, oni su agresori, mi smo žrtve, rekao je Slaćanin, piše Radio Mrežnica.