Test je pokazao: Ovo su najbolje, ali i najgore zimske gume, a jednu stvar nikako ne smijete zaboraviti

Test je pokazao: Ovo su najbolje, ali i najgore zimske gume, a jednu stvar nikako ne smijete zaboraviti

Zima stiže, a to znači i dolazak zimskih uvjeta na cestu. Prema zakonu, u Hrvatskoj je zimska oprema obvezna od 15. studenoga ove godine do 15. travnja iduće godine. Pod zimskom opremom za osobne automobile se podrazumijeva četiri zimska pneumatika (M+S) ili četiri ljetna pneumatika s najmanjom dubinom profila od 4 mm i s lancima za snijeg pripravnim na postavljanje na pogonske kotače.

No ljetna guma u težim zimskim uvjetima, poput snijega, nema gotovo nikakve šanse. Zato je neupitno je trebamo li zamijeniti ljetne gume, zimskima čim počnu zimski uvjeti vožnje, odnosno čim se temperatura zraka spusti ispod +7°C. Tada ljetne gume gube elastičnost kao i svojstva prianjanja na podlogu koja imaju u uvjetima za koja su predviđena.

Najbitnije, ljetnim gumama se produljuje zaustavni put, što može biti opasno. Kod temperature od -10°C, automobil s ljetnim gumama, pri brzini od 60 km/h zaustavit će se nakon 55 metara, dok će se automobil koji na kotačima ima zimske gume zaustaviti nakon 44 metra. Na nižim temperaturama put kočenja još je duži.

Stoga su europski autoklubovi i Hrvatski autoklub (HAK) su uoči dolaska hladnijeg vremena rigoroznim testovima podvrgnuli čak 32 različite zimske gume, po 16 u svakoj kategoriji.

Gume koje se nikako ne preporučuju

Pod povećalo su bile stavljene četiri glavne kategorije na području voznih osobina: upravljivost, sigurnost, udobnost i ekonomičnost (ponašanje na suhoj i mokroj podlozi te u zimskim uvjetima nosilo je 70 posto ukupne ocjene), dok je prvi put analizirana i održivost guma (predviđena kilometraža, izdržljivost, potrošnja goriva, težina i buka – preostalih 30posto), navodi Revija HAK.

Iako ni jedan proizvod nije zaslužio maksimalnu ocjenu izvrstan, ukupni dojmovi s testa su više nego pozitivni jer je čak trećina modela (11/32) zavrijedila prvu sljedeću ocjenu vrlo preporučljivo, potom slijedi većina guma koja se preporučuje (18), djelomično se ne preporučuje ni jedna (što je također dobar znak), dok se samo tri pneumatika ne preporučuju.

To su Lassa Snoways 4 (Turska) i Austone Athena SP-901 (Kina) u manjoj te Kormoran Snow (Poljska) u većoj dimenziji.

S testa u manjoj dimenziji (205/60 R16) stižu posebno dobre vijesti jer je gotovo svaki drugi proizvod vrlo preporučljiv (7/16 ili čak 43,75 posto). Od tih sedam istaknutih pneumatika, četiri se mogu pohvaliti respektabilnim ocjenama i na području voznih osobina i na području održivosti (Dunlop Winter Sport 5, Michelin Alpin 6, Goodyear UltraGrip 9+ i Continental WinterContact TS 870 P), dok su tri puno jače zasjala na području voznih osobina nego kod održivosti (Hankook Winter i*cept RS3, Bridgestone Blizzak LM 005 i Firestone Winterhawk 4).

Njih je spasio sustav donošenja ukupne ocjene, za koji smo naveli da se izračunava u omjeru 70:30 upravo u korist voznih osobina. Inače, sve tri gume su podbacile u istoj kategoriji – relativno male predviđene kilometraže u usporedbi s konkurentima.

Gume za one koji rade puno kilometara

Što se tiče najbolje sedmorke, razlike su male, ali ipak postoje i zato na njih treba obratiti pozornost. Na primjer, ako godišnje radite puno kilometara (čak i na autocestama), bilo bi dobro prednost dati segmentu vozačke udobnosti na suhoj podlozi, a tu su samo dvije gume vrlo preporučljive: Dunlop Winter Sport 5 i Michelin Alpin 6.

Obje uvijek daju vozaču kvalitetne povratne informacije s upravljača, nude iznimnu stabilnost smjera kretanja i sve pokrete na upravljaču prenose na podlogu sukladno očekivanjima. Kod njih, ukratko rečeno, nema iznenađenja, uz dodatak kako im je i predviđena kilometraža vrlo velika. Ostala petorka pomalo zaostaje na području preciznosti prenošenja informacija s upravljača, ali ne i na području naglih izbjegavanja sudara ili po dužini zaustavnog puta, gdje su u razini s najboljima. Nažalost, na suhoj podlozi se ipak ne mogu mjeriti s navedenim Dunlopovim i Michelinovim modelima.

Na mokroj podlozi, pak, svih sedam prethodno spomenutih proizvoda briljira kratkim zaustavnim putevima i nudi solidne osobine kod uzdužnog akvaplaninga. Kod poprečnog akvaplaninga samo Hankook Winter i*cept RS3 i Michelin Alpin 6 ne idu iznad preporučljive razine (nisu vrlo preporučljivi). Hankook Winter i*cept RS3 zato blista u zimskim uvjetima (najbolji na testu), za razliku od Goodyeara UltraGrip 9+, koji bi na snijegu mogao biti precizniji.