Sutra ćemo na nebu moći vidjeti plavi Supermjesec – događa se jednom u 10 do 20 godina

Sutra ćemo na nebu moći vidjeti plavi Supermjesec – događa se jednom u 10 do 20 godina

Supermjesec je specifičan jer je 16% svjetliji od prosječnog, a izgledom je veći od punog Mjeseca. Ovaj fenomen nastaje kada je Mjesečeva orbita najbliža Zemlji, u trenutku punog Mjeseca. , doznaju 24sata

U srijedu ćemo imati priliku vidjeti plavi Supermjesec. Sam Mjesec neće dobiti plavu nijansu, već ovaj izraz označava drugi puni Mjesec unutar istog mjeseca. Prvi puni Mjesec ovoga mjeseca bio je vidljiv 1. kolovoza, dok nam slijedi drugi (plavi) puni Mjesec sutra, 30. kolovoza. Uz plavi Supermjesec, na nebu će se moći vidjeti i Saturn.

Supermjesec je specifičan jer je 16% svjetliji od prosječnog, a izgledom je veći od punog Mjeseca. Ovaj fenomen nastaje kada je Mjesečeva orbita najbliža Zemlji, u trenutku punog Mjeseca. Takva pojava moguća je jer Mjesecu treba 29.53 dana da obiđe oko Zemlje, dok kalendarski mjesec može trajati 31 dan. Posljednji će biti 28. rujna, a naziva se i Mjesec žetve, navode iz NASA-e.

Prema izračunima umirovljenog NASA-inog astrofizičara Freda Espenaka, Mjesec će se nalaziti na udaljenosti od otprilike 355.000 kilometara. To ga pozicionira kao najsjajnije osvijetljeni mjesec cijele 2023. godine.

Samo 3% punih Mjeseca čine plavi Mjeseci, a sljedeći će biti vidljiv tek u svibnju 2026. godine. 2037. godine ova pojava bit će vidljiva i u siječnju i u ožujku.

Što znači pojam Supermjesec?

Mjesečeva putanja oko Zemlje nije idealno kružna, već blago izdužena elipsa. Ta elipsa je blago pomaknuta, označavajući perigej kao točku najbližu Zemlji te apogej kao točku najudaljeniju od Zemlje. Prosječna udaljenost Mjeseca od Zemlje je približno 384.400 km.

Učinci gravitacije od Sunca i planeta (najviše Sunca) utječu na stazu Mjeseca oko Zemlje, uzrokujući dodatni pomak. Stoga perigej nije uvijek iste blizine, kao ni apogej iste udaljenosti. U perigeju, Mjesec nam se približi na približno 363.295 km, dok u apogej stoji na oko 405.503 km.

Iako pojam “Supermjesec” nije znanstveni izraz, već je to naziv koji su osmislili promatrači neba i mediji. Astronomi koriste izraze “Mjesec u perigeju” i “Mjesec u apogej” kako bi označili ovu pojavu.