Jadranka Sloković: ‘Vlada je gluha i potpuno nezainteresirana za stanje u pravosuđu. Jeste li vidjeli kako je Tomašević rješavao štrajk ? …

Jadranka Sloković: ‘Vlada je gluha i potpuno nezainteresirana za stanje u pravosuđu. Jeste li vidjeli kako je Tomašević rješavao štrajk ? …

‘Mislim da je stav Vlade očigledan u pogledu nezainteresiranosti u tome što je Plenković na vrlo neugodan način odbio inicijativu predsjednika Vrhovnog suda koji je zatražio razgovore s njim, štrajkašima i nazvao ga sindikalnim povjerenikom. Mislim da je to dramatično i pokazuje koliko se ova situacija ne razumije. Vidjeli smo Tomaševića kako je rješavao štrajk Čistoće, tako da je otišao među štrajkaše’, poručila je Sloković, donosi danas.hr

Zbog najdužeg štrajka u Hrvatskoj mnogo toga stoji. Vlada ili čeka da se štrajkaši u potpunosti iscrpe i odustani jer za neobavljeni posao više nisu plaćeni ili je određena tiha diplomacija u tijeku za koju se o ovom trenutku ne zna. Reporterka RTL-a Danas Katarina Brečić razgovarala je s odvjetnicom Jadrankom Sloković.

Je li Vlada gluha na zahtjeve štrajkaša?

“Očigledno, ali nije samo da je gluha na zahtjeve štrajkaša nego je i potpuno nezainteresirana za stanje u pravosuđu koje je doista trenutno alarmantno s obzirom na osam tjedana štrajka i na ovo što se sprema, a to je sezona godišnjih odmora. To znači da se još mjesec i pol neće normalno raditi. Mislim da je stav Vlade očigledan u pogledu nezainteresiranosti u tome što je Plenković na vrlo neugodan način odbio inicijativu predsjednika Vrhovnog suda koji je zatražio razgovore s njim, štrajkašima i nazvao ga sindikalnim povjerenikom. Mislim da je to dramatično i pokazuje koliko se ova situacija ne razumije. Vidjeli smo Tomaševića kako je rješavao štrajk Čistoće, tako da je otišao među štrajkaše. U ovoj situaciji bi tako nešto dramatično trebalo poduzeti jer je situacija takva kakva je”

Govorimo li o višemilijunskim štetama?

“Apsolutno. Ne rade sudski registri, ne rade upisi u zemljišne knjige, stoje krediti, stečajni postupci, predstečajni postupci. Zastare ne prijete u toj mjeri jer došla je naredba predsjednika Vrhovnog suda gdje se smatraju nužnim poslovima poslovi koji se odnosi na predmete u zastari. Prema tome, bar tome nećemo svjedočiti. To će se pokušati izbjeći. Svejedno, pravosuđe 4 mjeseca stoji. Što to znači? Da se radi o šteti koja je nenadoknadiva jer 4 mjeseca će proći, predmeti se gomilaju. Inače imamo sporo i neučinkovito pravosuđe, u vrijeme pandemije nismo radili pa nakon nje, zbog štrajka sudaca, sada zbog štrajka službenika. Prema tome, stanje je alarmantno”

Koliko će trebati da se nadoknadi sva ova šteta?

“Isto toliko još i puno više. Zaostaci su postojali i ranije, možete misliti s 4 mjeseca potpune blokade kako će to izgledati”, poručila je Sloković.