Otkaz poznatom sucu: ‘Nakon 27 godina rada smješten sam u ‘kažnjeničku‘ koloniju‘

Otkaz poznatom sucu: ‘Nakon 27 godina rada smješten sam u ‘kažnjeničku‘ koloniju‘

Željko Rogić, koji je prema ocjenama Ministarstva pravosuđa i Vrhovnog suda, tri godine zaredom bio najbolji predsjednik suda u Hrvatskoj ostao je – bez posla

Sudac Željko Rogić, koji je prema ocjenama Ministarstva pravosuđa i Vrhovnog suda, tri godine zaredom bio najbolji predsjednik suda u Hrvatskoj ostao je – bez posla, piše Zadarski.hr.

Ustavni sud RH odbacio mu je žalbu čime je i pravomoćno potvrđena odluka o njegovom otkazu koju je Državno sudbeno vijeće (DSV) donijelo u siječnju. Odluku o razriješenju donio je DSV tri mjeseca nakon što je Rogić, bivši predsjednik Općinskog suda u Zadru koji je javnost upozorio na nepotizam na hrvatskim sudovima, privremeno udaljen s Parničnog odjela Općinskog suda u Zadru. Rogić je udaljen zbog neurednog obnašanja sudačke dužnosti, nepostupanja po odluci donesenoj u postupku za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku, te nanošenja štete ugledu suda ili sudačke dužnosti. Još u siječnju prošle godine DSV mu je odrezao i trećinu plaće tijekom četiri mjeseca zbog neodržavanja suđenja u razumnom roku.

Rogić se zbog te odluke DSV-a žalio Ustavnom sudu RH, no njegova je žalba u cijelosti odbijena jer je utvrđeno da je odgovoran za počinjenje devet stegovnih djela.

Rogić je u svojoj obrani naveo kako u Općinskom sudu u Zadru radi trideset godina, te da se problemi koji su se pojavili posljednje tri godine, tiču njegovog teškog zdravstvenog stanja i problema, kao i ponašanja odgovornih osoba Općinskog suda u Zadru, nakon njegovog mandata predsjednika u razdoblju od 2012. do 2016. godine.

Naveo je kako je u inkriminirano vrijeme imao sedam teških upala pluća i jedan izljev u pluća teške naravi i da je bio na bolničkom liječenju nakon čega mu je bio potreban dugi oporavak, više od tri mjeseca, što mu je otežavalo obnašanje sudačke dužnosti. Unatoč navedenim zdravstvenim problemima, ranije je imao, odnosno prebacivao takvu normu. Također je u inkriminirano vrijeme obolio od COVID-19 bolesti s posljedičnom obostranom upalom pluća, zbog čega je na sudu ostajao do večernjih sati zbog posvećenosti poslu što dokazuje njegov dugogodišnji snažan osjećaj odgovornosti, posvećenosti poslu i nastojanju da se sporovi riješe što je moguće kvalitetnije.

Kao predsjednik suda 2012. godine zatekao je 27 tisuća predmeta, a nakon četiri godine mandata zaostatak je smanjen na 11 tisuća, pri čemu današnji zaostaci iznose preko 20 tisuća predmeta. Istaknuo je da je nakon mandata predsjednika suda doživio neljudsku torturu, da je optuživan zbog maltretiranja sudaca u cilju bržeg, efikasnijeg i kvalitetnijeg rješavanja predmeta, da su protiv njega od drugih sudaca pokretani privatni kazneni postupci i postupci za naknadu štete, koji su ga ljudski i materijalno opterećivali, ali je unatoč tome, u prvoj godini mandata prebacio sudačku normu.

Više pročitajte u Jutarnjem listu