Težak udarac na džepove Hrvata: Od prvog listopada plin poskupljuje do 25 posto

Težak udarac na džepove Hrvata: Od prvog listopada plin poskupljuje do 25 posto


Jesen bi uz temperaturna olakšanja mogla donijeti i olakšanje novčanika. Kako doznaje Dnevnik Nove TV, plin bi mogao poskupjeti i do 25 posto.

Koliko točno, ovisi o državnim subvencijama, a za njih je novca u proračunu sve manje.

“Nek’ poskupi sve, ionako nas tlače!”, Brankica.

“Život je sve skuplji i skuplji, evo. Nemam ništa drugo za reć”, Ivana.

“Na kućnom budžetu se osjeti jako bilo što da poskupi”, Vesna.

“Koja kava manje i dobro. Pa dobro i 20 kava pa ne moramo piti dvije dnevno, jedna je dovoljna”, Šimo.

Koliko bi kava izbilo iz novčanika, to bi ovisilo o subvenciji države. Kolika će biti cijena javne usluge, objavljuje regulatorna agencija.

To se još čeka, ali postoje kalkulacije s obzirom na cijene na plinskoj burzi.

U udruzi opskrbljivača i distributera ne očekuju alarmantno povećanje. “Ta cijena će po toj metodologiji biti viša zato što su cijene plina na tržištu u tom periodu koji je referentan za određivanje cijene bile više. To jedino znamo iz onoga što se sad objavilo. Ali to ne znači da mi moramo kupovati plin u javnoj usluzi. Bilo koje kućanstvo može izabrati opskrbljivača i odabrati, vidjeti tko će biti tu najjeftiniji”, rekao je Srećko Ezgeta, iz Udruženja opskrbljivača i distributera plinom, HGK.

Ako bi subvencija države ostala na sadašnjoj razini, onda bi moglo doći i do pada. Ako bi se ukinula u potpunosti, onda bi došlo do povećanja cijene.

“Ona bi mogla ići ako ne bude subvencije Vlade do 25 posto, ona bi mogla biti i veća ako bi se smanjio PDV na plin koji je trenutno 5%, ali ja ne očekujem toliko s obzirom da je ta cijena i nešto niža nego je ona bila za javnu uslugu u prethodnoj godini”, rekao je izv. prof. dr. sc. Dalibor Pudić, Hrvatska stručna udruga za plin.

S tim, dodaje, ako bi se barem djelomično nastavile subvencije.

No, Dnevnik Nove TV je zanimalo ako bi ih država potpuno ukinula, kako bi se to odrazilo na račune kućanstava?

“Otprilike 100tinjak eura na godišnjoj razini došlo do poskupljenja, otprilike 10 eura mjesečno, ali sve ovisi o potrošnjama”, dodaje Pudić.

Što znači da ne dođe do poskupljenja, subvencije bi se trebale nastaviti. Pa i u nižem iznosu. Građani naravno priželjkuju da država nastavi uskakati. Barem većina.

“Mislim da bi trebala. Zato što je to obećala. Ako nešto obećaš, onda se toga držiš”, Karmen.

“Ma nema potrebe, tržište će izregulirati sve. Pa ne može država biti krava muzara za koješta. Država ima prioritete, zdravstvo, školstvo, policija, vojska”, Šimo.

S obzirom na škare ministra Primorca i rupu u državnom proračunu, bit će izazov iznaći novac. S druge strane, postoji još jedan ‘problemčić’. Europska unija je donijela odluku da nema više subvencioniranja grijanja na fosilna goriva poput nafte ili plina.

“Ja smatram da ako i bude subvencija da ne treba biti prevelika da ipak malo cijena plina i energenata ode prema gore kako bi došlo do veće energetske učinkovitosti”, rekao je Pudić.

Hoće li se nastaviti sa subvencijama, iz Ministarstva nam nisu odgovorili. U svakom slučaju, poskupljenje se čini izvjesnim, a koliko će biti, država mora odlučiti do kraja rujna, piše dnevnik.hr.