Site icon Hrvatska uživo

Letica o uhićenju hrvatskog “špijuna”: Vučićeva politika pokazivanja mišića Hrvatskoj

foto: screenshot/n1

Nakon najnovijeg raketno–zračnog obračuna terorista Hezbolaha i Izraelske vojske, potpuno je jasno da se Bliski Istok nalazi na “korak“ od totalnog rata.

Rezultat sukoba u Gazi se preljeva na Europu koja postaje poligon za terorističke napade radikalnih Islamista koji ne biraju mete od koncerata, sajmova. I ono najgore mete postaju civili, građani od Londona, Pariza do Njemačkog Solingena.

U Studiju 4 o ovim temama rgovorio je stručnjak za sigurnost Ante Letica.

No za početak Letica je komentirao vijest koju su rano jutros objavili srbijanski mediji – na području Beograda uhićena je osoba za koju se smatra da je hrvatski špijun. Smatra da je to dio Vučićeve strategije pogoršavanja odnosa s Hrvatskom i pokazivanja političke snage.

– Mislim da je to u skladu s Vučićevom politikom, pogoršavanje odnosa s Republikom Hrvatskom, pokazivanje mišića Republici Hrvatskoj i da će to završiti kao i mnoge druge stvari koje je Vučić pokušao pa su mu propale. Kada imate nekog špijuna na svom teritoriju, onda je njegovo uhićenje i procesuiranje zadnji korak u borbi protiv obavještajne djelatnosti stranih službi na vašem teritoriju. To je zadnji korak kojem se pribjegava ili kada se više ništa ne može ili kada želite poslati poruku nekoj vladi, nekoj državi, rekao je Ante Letica, stručnjak za sigurnost.

Dodaje kako smatra da je ovo poruka Hrvatskoj o Vučićevoj snazi i veličini.

”Provlačenje kroz medije ima propagandnu ulogu”

Otkrio je i jesmo li do sada imali slične situacije.

– Do sada što se tiče Hrvatske, ne. Bilo puno optužbi na račun Hrvatske, na djelovanje hrvatskih obavještajnih službi, pa sjećate se onog profesora koji je našu navijačicu na Svjetskom prvenstvu u Kataru radi za interese hrvatske službe. To su nebuloze, ali nažalost u Srbiji još uvijek prolaze. Srbija je imala problema i s ruskim špijunima. Bilo je uhićenja ruskih špijuna, odnosno Srba koji su radili za ruske službe. Sada je to sve u skladu s pokušajima Vučića da bude glavni u ”regionu” i da pokaže mišiće svima. Mislim da će to završiti to kao što su mnoge druge stvari završile. Kada se takva situacija odradi, onda prvo ide službena izjava. Prvo službe koje se bave time, kažu o čemu se radi – ako je ozbiljno, onda ide javnost, odnosno u medije. Ovo sada, provlačenje kroz medije ima čisto propagandnu ulogu i ništa više, kaže Letica.

”Treba pojačati sigurnosne mjere i biti oprezan”

Objasnio je i kako najnoviji napad radikalnih islamista u njemačkom Solingenu utječe na sigurnost Europe.

– Europa se suočavala s rivalom terorizma prije desetak, petnaestak godina, pa i sada u bližoj prošlosti. To je refleks onoga što se događa u svijetu: na području Sjeverne Afrike, Bliskog Istoka, Srednjeg Istoka. Bila su upozorenja; neki stručnjaci, analitičari, ali i terorističke skupine su upozoravale da će odnos prema ratu između Palestine i Izraela, bitno utjecati na povećanje terorističke aktivnosti u Europi i u svijetu. Ova dva, odnosno tri slučaja koja su bila u Europi, ne ukazuju da je eskalacija na djelu, ističe Letica.

Naglašava kako treba biti oprezan i pojačati sigurnosne mjere te da službe trebaju biti efikasnije i povećati međunarodnu suradnju službi.

”Europa nije svjesna problema”

– Zašto se Europa čudi? Problem je što Europa nije još uvijek svjesna problema. Nažalost, zato što ne može identificirati problem, zato što ne može odrediti stupanj ugroze tog problema, a on je velik. Temeljem toga ne može ni poduzimati mjere, nego se mjere poduzimaju vatrogasno i nisu dovoljne. Indikativna je izjava njemačkog predsjednika koji traži veće i strože mjere te veće ovlasti službi u suprotstavljanju legalnim migracijama i terorizmu koje označava najveću opasnost.

Letica je razjasnio kako je moguće da je Sirijac koji je počinio napad u Njemačkoj bio na listi za deportaciju, koju je dva mjeseca uspješno izbjegavao.

– Nažalost to nije izolirana pojava i nije nešto čemu se trebamo čuditi. To je realnost. Situacija u migrantskoj populaciji je takva kakva jest. Službe moraju imati veće ovlasti, biti efikasnije, učinkovitije, moraju se bolje i kvalitetnije pripremiti i obrazovati za rad s takvom populacijom. Vrlo je teško kad vam netko kaže da je došao iz Sirije, morate imati puno podataka, puno znati o Siriji – o državi, narodu, vjerama, političkoj sigurnosnoj situaciji da bi mogli pokušati otkriti tko je to. Najveća i najjača mjera u borbi protiv toga je suradnja službi s jedne strane, s druge strane identifikacija problema, poduzimanje mjera i rješavanje problema tamo gdje oni nastaju, zaključuje Letica.

Ovakvi problemi se, kako kaže, ne mogu ostaviti samo službama, već se moraju rješavati tamo gdje su nastali – Sjeverna Afrika, Centralna Afrika, Bliski Istok, piše HRT.

Exit mobile version